Burger King + Stadsmissionen

Ny kampanj för att stödja utsatta ungdomar drar igång

Larmrapporterna om ungdomars hälsa hopar sig och Stadsmissionernas arbete med ungdomar är nu viktigare än någonsin. Deras arbete med att hjälpa och stödja ungdomar som på olika sätt hamnat utanför de sociala nätverken, det kan vara hemlöshet, missbruk eller relationsproblem, är helt gåvofinansierad och därför är samarbeten med artister och företag helt avgörande för att kunna hjälpa de som behöver det. Nu fortsätter därför Stadsmissionerna och Burger King samarbetet som inleddes i november 2008. Med hjälp av musikkampanjen Bootleg kommer vi att samla in pengar till Stadsmissionernas ungdomsverksamheter i Malmö, Göteborg och Stockholm. Var med i kampanjen och hjälp oss att hjälpa de som verkligen behöver det.

Kampanjen

Bootleg-kampanjen går ut på att en mängd olika artister inom flera musikstilar donerar tidigare outgivet material till Stadsmissionerna. Materialet, som kan vara allt från en akustisk visa eller en gammal demo till ett gitarriff, kan sedan laddas ner genom en donation på 25 kronor till Stadsmissionerna. Artister som redan är signade är bland andra Björn Gelotte från In Flames, Sebastian Ingrosso, Adam Tensta, Entombed och Miss Li. Sms:a BOOTLEG till 72900 så får du en länk till wapsidan där du sedan kan ladda ner låten du gillar.

Vad pengarna går till i respektive städer

I Malmö används pengarna till att fortsätta och vidareutveckla deras arbete med Enter Mötesplats, där man tar emot tjejer i riskzon för utanförskap. Det kan gälla psykisk sjukdom, missbruk i familjen, mobbning, eget missbruk eller jobbiga tankar och känslor. Personalen stöttar flickorna i att växa i sin självkänsla och tar vidare vara på ungdomarnas egna erfarenheter och kompetenser. Läs mer om Enter Mötesplats här

I Göteborg kommer de insamlade pengarna att användas för att delvis finansiera inköp av en ungdomsbuss. Det är alltså en "Fältbuss" med inriktning mot ungdomar och används såväl i centrala Göteborg som i ytterområdena. Projektet bygger på att möta ungdomarna där de är på kvällar och erbjuder dem en trygg plats där de kan få råd, hjälp och stöd i olika situationer, oavsett om det handlar om droger, ensamhet, våld eller annat.

I Stockholms satsas pengarna deras verksamhet Enter som under många år har arbetat med ungdomar som lever i hemlöshet. Majoriteten av de ungdomar som kommer till Enter har helt tappat förtroendet för vuxenvärlden och de offentliga institutionerna. Många av dem har slussats från den ena instansen och kontaktpersonen till den andra. På Enter arbetar socionomer och beteendevetare med erfarenhet av socialt arbete från frivilligorganisationer, behandlingshem och socialtjänst.

Så här gör du för att vara med och stödja kampanjen:
- Sms:a BOOTLEG till 72900. Inom några minuter får du tillbaka ett sms med en waplänk.
- Klicka på mobil.stadsmissionen.se så kommer du till wapsidan där du sedan laddar ner materialet. Alternativt går du in på mobil.stadsmissionen.se direkt i din mobil.
- Varje nedladdning kostar 25 kronor. Pengarna doneras till Stadsmissionerna*.
- Sen är det bara att njuta!

* Efter avdragen trafikavgift

Varje vecka lanseras en ny artist, men artisterna från föregående veckor finns självklart kvar i kampanjen och kan laddas ner under hela perioden. För mer information om Bootleg, vänligen kontakta:

Melina Aristiadou, Nordisk marknadschef Burger King
031-720 57 00
Mail: MAristiadou@whopper.com
Patrik Haggren Insamlingschef Stadsmissionen
08-78 78 640
patrik.haggren@stadsmissionen.se

Burger Kings första kampanj till förmån för Stadsmissionens ungdomsverksamheter inleddes i oktober och pågick fram till sista januari. Under kampanjtiden kunde gästerna välja ett Whopper Piñata Meal som gav ett bidrag på tre kronor till Stadsmissionernas ungdomsverksamhet. När kampanjperioden summerades hade över 200 000 Whopper Piñata Meal sålts och därmed tillfaller 650 000 kronor Stadsmissionen som fördelas över ungdomsverksamheterna i Malmö, Göteborg och Stockholm.

Mer om Stadsmissionen kan du läsa på deras hemsidor

www.stadsmissionen.se www.stadsmissionen.nu www.stadsmissionen.org

stöttar kampanjen

Visste du att...

det är smart att lämna plats i magen för en dessert också. Typ BKool. Eller en Hot Cup Cake. Ja, du fattar.